wtorek, 8 czerwca 2021

Część 2. - Rosja

Rosja 

 

Następny etap podróży to kierunek Petersburg.

Wilno, Litwa do Petersburg, Rosja – Mapy Google






Po częściowym zwiedzeniu Wilna jedziemy w kierunku Rosji. Przekraczamy granicę Łotewsko – Rosyjską, gdzie niby była mała kolejka, około 6 aut, ale i tak czekaliśmy ponad 6 godzin!


I tak dojeżdżamy po drodze na krótko do Pskowa.

Uniwersytet w Pskowie i oczywiście pomnik Lenina.

Najważniejsze zabytki w Pskowie to Kreml z  i w środku cerkiew Sobór Trójcy Świętej. Psków znany jest także z oblężenia III wyprawy inflanckiej Stefana Batorego w wyniku którego car Iwan IV Groźny oddał Polsce Inflanty. Jan Matejko namalował obraz Batory pod Pskowem.





Dojazd do Petersburga





Petersburg - wcześniej nazywany Piotrogród i Leningrad, a także Piter, położony nad Zatoką Fińską w delcie rzeki Newy nazywany także Wenecją Północy. Drugie co do wielkości miasto po Moskwie, ale wydzielone z Federacji Rosyjskiej. Można by rzec, że jest to Państwo w Państwie. Ważnymi wydarzeniami w historii miasta był przewrót zbrojny dokonany przez bolszewików czyli Rewolucja Październikowa w 1917 roku oraz blisko 900 dniowa Blokada Leningradu w czasie II wojny światowej w wyniku której zginęło 1,5 mln ludzi przeważnie z głodu, mrozu i bombardowań.  Najważniejszym zabytkiem miasta jest Pałac Zimowy, w którym jako pierwsza zamieszkała cesarzowa Katarzyna II. Do 1905r była to rezydencja zimowa carów Rosji. Obecnie Plac przed Pałacem jest to główne miejsce rosyjskiej i międzynarodowej turystyki. W czasie naszego pobytu było bardzo dużo turystów z Japonii, Chin, Korei.

Pałac Zimowy od strony rzeki Newy

Pałac od strony  placu


Na środku placu stoi Kolumna Aleksandrowska , symbol zwycięstwa nad wojskami Napoleona oraz dobra nad złem.






1 maja w Petersburgu. Wejście na główną ulicę gdzie odbywał się pochód było zagrodzone bramkami i każdy kto chciał wejść był dokładnie sprawdzany przez ochronę. Na chodniku oraz ulicy prawie co 1 metr stał umundurowany policjant lub żołnierz. Byli także tajniacy, którzy czujnym okiem obserwowali widzów. W pochodzie szło może kilkanaście, a może kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Stałem dokładnie 1godz. i 40 minut i końca pochodu nie było widać.



Rejs statkiem po Newie. Bilet kosztuje 600 rubli ale kolega utargował po 500 bo było nas 4 i to innostrańcy Polacy.







Ermitaż – po francusku pustelnia. Duma Petersburga a także całej Rosji. Jedno z najstarszych, największych i najbogatszych muzeów na świecie. Drugie co do wielkości po Muzeum Watykańskim.  Znajduje się w nim ponad 3 mln dzieł sztuki, 1500 sal, całość trasy zwiedzania wynosi ponad 20 km i gdyby każdy eksponat oglądać tylko 1 minutę to zajęłoby nam 6 lat.  Wyjątkowo został prawie nietknięty podczas II wojny światowej. Całe muzeum ulokowane jest w 5 Pałacach nad rzeką Newą w których miał siedzibę Car Piotr I. Wewnątrz wszędzie widać niesamowite bogactwo, począwszy od kolekcji Sztuki Prehistorycznej, dekoracyjnej, sztuki jubilerskiej, malarskiej,  skarbów aż do czasów współczesnych.  Od oglądania i podziwiania można dostać zawrotu głowy.

Muzeum otwarte jest od godziny 10 chyba do 18,  ale trzeba minimum poświęcić 2 godziny na stanie w kolejce za biletami. Fakt to była sobota.  My wysłaliśmy kolegę o 8 w kolejkę to o 10 było jeszcze około 20 osób przed nim.  Mam zrobione ponad 300 zdjęć z tego muzeum ale wstawiam tylko część.





Kolejka za biletami 



Wyjazd z Petersburga

W Petersburgu autostrady bywają też piętrowe



 Cd. Petersburg, Rosja do Moskwa, Rosja – Mapy Google


Po wyjechaniu z miasta i opłacie 800 rubli na bramkach kierujemy się autostradą w kierunku Moskwy. Jedzie się po bardzo równej nawierzchni, jak po szkle. Prowadzi ona przez dzikie tereny, bagna, a w oddali widać bezkres nieprzebytej przestrzeni, jakieś drewniane zabudowania na granicy cywilizacji. Koszt budowy autostrady przez takie tereny był bardzo, bardzo wysoki.. Autostrada Petersburg - Moskwa została zbudowana przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w 2018 roku. Jedyny mankament to brak parkingów i stacji benzynowych ale widać było, że są szykowane ogromne place budowy pod nie.



Tak wyglądał CPN przy autostradzie

Budka gdzie kasuje się za paliwo

A tak toaleta, papier reglamentowany


Być może teraz jest już wszystko nowocześnie zbudowane bo minęło 2 lata. 


Miednoje.   Po przejechaniu około 500 km autostradą w kierunku Moskwy zjeżdżamy ok. 16 km na Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje gdzie zamordowano 6295 Polaków przez NKWD wiosną 1940 roku.





Wjeżdżając ponownie na autostradę w kierunku Moskwy ku naszemu zdziwieniu trzeba ponownie zapłacić 800 rubli, chociaż wjechaliśmy dopiero przed samą Moskwą, aby nie wlec się normalną drogą w korkach. Wiadomo, na zagranicznych turystach można nieźle zarobić, chyba, że takie stawki obowiązują przy każdym wjeździe, ale kto to sprawdzi...


Obwodnica Moskwy – 6 pasków w jedną stronę i 6 z powrotem


Moskwa – stolica i największe miasto Rosji które liczy około 12 mln mieszkańców gdzie mieszka najwięcej miliarderów. Zdjęć mam bardzo dużo, wklejam tylko część.

Moskwa dworzec Białoruski –  przyjeżdżają tutaj pociągi z Berlina, Warszawy, Mińska itd.

Kreml i Plac Czerwony zamknięte z powodu próby defilady wojskowej

Przygotowanie do Święta Dnia Zwycięstwa

Wstążka pomarańczowo – czarna nazywana im. św. Jerzego, namalowana na pojazdach wojskowych lub przypięta do piersi i noszona w widocznym miejscu, symbolizuje szacunek i hołd dla weteranów II wojny światowej. Przekonałem się później w Samarze. 





Bogata Moskwa



Kursy walut w Moskwie



Ogólno rosyjskie Centrum Wystawowe  Всероссийский выставочный центр – ВВЦ, w pobliżu stacji metra ВДНХ,,- Kompleks Wystawowy, w którym znajdują się atrakcje turystyczne, park rozrywki, repliki pojazdów kosmicznych, samolotów oraz 17 budynków poszczególnych republik związkowych ZSSR..



Muzeum kosmosu – symbol wyścigu zbrojeń i wyznacznik kosmicznej potęgi ZSSR w czasach zimnej wojny



Makieta rakiety Wostok, Był to międzykontynentalny pocisk balistyczny o zasięgu 5500 km służący do śledzenia satelitów, okrętów podwodnych NATO oraz wykorzystywany do załogowych lotów w kosmos. Jurij Gagarin na udoskonalonej wersji 8K72K  jako pierwszy w historii człowiek odbył lot w kosmos.

Samolot SU 27 – przechwytujący samolot myśliwski wg projektu Pawła Suchoja. Chiny, Etiopia i Angola również zakupiły te samoloty dla swoich armii.

Buran – radziecki wahadłowiec kosmiczny, który odbył bezzałogowy jeden lot na orbitę i okrążył ziemię 2 razy. Był to odpowiednik amerykańskich promów kosmicznych

Muzeum Astronautyki



Pomnik Konstantego Ciołkowskiego twórcy teorii ruchu i budowy rakiety kosmicznej. Obelisk  wysoki na 107 metrów przedstawiający smugę po startującej rakiecie lecącej w kosmos. Rakietowa Smuga pokryta jest tytanowymi panelami, w których odbija się niebo.



Aleja Zasłużonych kosmonautów. Posągi kosmonautów radzieckich . W Kosmosie było ponad 100 kosmonautów ZSSR, w tym 3 kobiety oraz nasz jedyny Polak, generał Mirosław Hermaszewski.

Moskwa pozdrawia wszystkie Panie czytające i oglądające



Po wyjeździe z Moskwy jedziemy dalej na wschód w kierunku Kazania.

Moskwa, Rosja do Kazań, Tatarstan, Rosja – Mapy Google


Ruch samochodów jeszcze do ok.200 km za Moskwą jest dość duży, później maleje. Przy trasie są parkingi i stacje paliwowe, cerkwie i ciekawe zabudowania.



Wjeżdżamy na krótki czas do Niżnego Nowogrodu. Dawna nazwa miasta to Gorki od nazwiska pisarza Maksyma Gorkiego który się tutaj urodził. Produkuje się w tym mieście znane samochody GAZ ( w Polsce gaziki), samoloty MIG , okręty podwodne, atomowe okręty podwodne. W Polskiej Marynarce Wojennej służył ORP „Orzeł” wyprodukowany w tym mieście. 

Pomnik Walerija Czkałowa – wybitnego lotnika radzieckiego, który zajmował się akrobacją lotniczą i jako pierwszy bez lądowania w 1936 r. przeleciał na samolocie ANT 25 z Moskwy nad Oceanem Lodowatym i Kamczatką na wyspę Udd. W 1937 roku przeleciał z Moskwy nad Biegunem Północnym do Vancouver  koło Portland w USA.

Miejsce, gdzie rzeka Oka wpada do Wołgi.

Bulwary nad rzeką Wołgą w Niżnym Nowogrodzie.


Plac Minina i Pożarskiego, przywódców zbrojnych, którzy przyczynili się do wyparcia wojsk polsko – litewskich z Moskwy w 1612 roku. Minin był kupcem, rzeźnikiem i handlarzem w Niżnym Nowogrodzie.


Kreml – zbudowany w 1511 roku, najstarsza część miasta.

Próba warty honorowej przed Dniem Zwycięstwa.


Czołg T34 – miał duży wpływ na przebieg II wojny ze względu na kaliber armaty i grubość pancerza. Używany w 27 krajach świata.


Miejski deptak, gdzie można spacerować, oglądać, coś zjeść, się napić i coś kupić.

Autobus miejski – chyba muzeum, ale kursuje na linii, strasznie śmierdzi i dymi



Ratusz i popiersie Nikołaja Bogolubowa, który urodził się w Niżnym Nowgorodzie.  Wybitny rosyjski matematyk i fizyk. Zajmował się nadciekłością i nadprzewodnictwem. Doktor honoris causa Uniwersytetów w Warszawie i Wrocławiu.

Dalej kierunek  Kazań

Jadąc dalej na wschód 400 km dojeżdżamy do Kazania  - stolicy Tatarstanu , religijnego centrum muzułmańskich Tatarów w Rosji.  Kazań to miasto na styku Europy i Azji. W 2018 roku odbywały się tu także mecze MŚ w piłce nożnej, a Polska grała mecz „o wszystko” z Kolumbią. Wiadomo, Kazań nie przyniósł Polakom szczęścia. Jest to miasto przemysłowe, (w którym produkuje się między innymi;  samoloty, śmigłowce i trolejbusy) a także naukowe =  11 uczelni wyższych, a na Uniwersytecie Kazańskim studiowali także Lew Tołstoj i Włodzimierz Lenin. Znajduje się tu jedyny na świecie Tatarski Uniwersytet Humanistyczny. Przez Kazań prowadzi główna trasa z Moskwy do Władywostoku. Kazań nazywany jest także stolicą wszystkich Tatarów świata. Nazwa Kazań w języku Tatarskim oznacza „kocioł”.  W czasie naszego pobytu padał przelotny deszcz, więc zwiedzanie było ograniczone.

Sobór  Pietropawłowski – cały obstawiony rusztowaniem, ale wewnątrz bardzo ładny.


Wnętrze Cerkwi  = Soboru – ikonostas z obrazami świętych. We wnętrzu ciemno, okna zasłonięte rusztowaniem i siatką, ale wystrój piękny.


Jak w większości rosyjskich miast najstarszą budowlą miasta jest Kreml

Wieża Spasskaja – główne wejście na  Kreml  Kazański – najważniejszego zabytku miasta zbudowanego na polecenie cara Iwana IV Groźnego. 




W obrębie murów Kremla znajduje się wielki Meczet Kul – Szerif  zbudowany w 2000 roku;  jest to najpiękniejszy i największy meczet w całej Rosji.  Łuki i Kopuły są pomalowane na błękitny kolor  nieba.  Na placu przed meczetem przygotowania jak w całej Rosji do święta Dnia Zwycięstwa. 




Sobór Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Kazaniu – najpiękniejsza bazylika w mieście.

Siedziba gubernatora Tatarstanu


Sobór Nikolski – cerkiew prawosławna moskiewskiego patriarchatu



Na terenie Kremla są także sklepy, w których można kupić różne regionalne stroje oraz pamiątki



W mieście są szerokie i czyste ulice. Spędziliśmy tu jeden cały dzień.


Wyjazd z miasta w kierunku Samary

Po opuszczeniu miasta Kazań jedziemy w kierunku południowym do Samary

Kazań, Rosja do Samara, Obwód samarski, Rosja – Mapy Google






Samara – dawna nazwa miasta to Kujbyszew     Do Samary dojeżdżamy późnym wieczorem



Kampera  parkujemy w pobliżu Placu Defilad oraz Cerkwi  św. Georgija Pobiedonotsa.    Po zjedzeniu kolacji oraz rano śniadania, widzimy już około 9 rano bardzo dużo ludzi idących na Plac Defilad, aby świętować Dzień Zwycięstwa. W Polsce podobnie jest na jakimś odpuście lub procesji Bożego Ciała.  Jest piękna pogoda, widać uśmiechniętych i zadowolonych kombatantów wojennych w mundurach z medalami ma piersiach, żołnierzy, nauczycieli z dziećmi, młodzież oraz mieszkańców z całymi rodzinami.  Wszyscy pięknie i odświętnie ubrani  idą w jednym kierunku czyli  na Plac Defilad. Niektórzy przechodząc obok naszego auta i widząc obcą rejestrację patrzą z podziwem co my tu robimy, co to za samochód.  Widzimy, że jesteśmy obserwowani.  Później po całej uroczystości okazało się , że byli bardzo ciekawi jak wygląda kamper w środku, a zwłaszcza małe dzieci, które ciągnęły  matkę lub ojca za rękę aby wejść i zobaczyć. Ustawiła się kolejka oglądaczy.

 Widok na Cerkiew z miejsca postoju kampera


Cerkiew w środku




Dom Guberni samarskiej oraz Monument Chwały

W oddali widać rzekę Wołgę oraz bulwary



9 maja w Samarze – Wielkie Patriotyczne Święto, w którym my też braliśmy udział. Aby wejść na Plac trzeba było przejść przez bramki, bo każdy musiał być dokładnie sprawdzony czy nie wnosi czegoś podejrzanego.  Sprawdzano nawet wieńce i kwiaty, jeżeli ktoś wnosił oraz kobietom torebki. 


Chodząc po placu i podziwiając rozmach uroczystości oraz patriotyzm mieszkańców, w pewnej chwili podeszły do mnie dwie Panie z pytaniem czy podoba mi się taka uroczystość, bo mój wygląd się różni od pozostałych tzn. wszyscy są  świątecznie ubrani, a ja w koszulce polo i w dresach. To tak nie przystoi… Odpowiedziałem im, że jestem z Polski i jestem pierwszy raz w Samarze.  Byłem bardzo zaskoczony i zdziwiony pytaniem, ale Panie grzecznie zapytały skoro podoba mi się, to jeszcze czy popieram Prezydenta Putina.  Odpowiedziałem: „Oczywiście, że bardzo mi się podoba i popieram Prezydenta Putina”.  Takiej odpowiedzi oczekiwały, więc Panie przypięły mi  pomarańczowo – czarną kokardę – taką jak widać u Prezydenta Putina oraz na betonowych płytach  i  powiedziały, że teraz będę mógł wchodzić i wychodzić na plac bez żadnej kontroli na bramkach. I rzeczywiście tak było. Poprosiły jeszcze o spotkanie i rozmowę po południu, gdzieś tu na placu.

  Prezydent Putin - zdjęcie poglądowe (nie pochodzi z naszej podróży) 






Po południu koledzy poszli zwiedzać miasto, a ja na plac. Wszędzie było pełno ludzi, chyba wszyscy powychodzili z domów.  Bramki już zostały usunięte, a ja widzę i poznaję znajome twarze, które wcześniej spotkałem na pochodzie. Po dłuższej chwili podchodzą te same Panie oraz kombatanci, chyba około  6 osób mi dotąd nieznajomych.  Koniecznie chcieli porozmawiać. Zaczęło się od pytań skąd jesteśmy, gdzie już byliśmy, gdzie dalej jedziemy itd.  Potem temat rozmów dotyczył głównie historii i polityki.

Historia – okazało się, że wiele starszych osób pamięta jak w czasie II wojny do Kujbyszewa przywożono Polaków z odległego o 160 km Buzułuku, gdzie po  amnestii  dla obywateli polskich, zwolniono  ich z obozów pracy , gułagów , więzień i miejsc zesłania;  z Archangielska, Workuty, Jakucka, Magadanu, Nowosybirska itd.;  całej Rosji  i zaczęto formować  Wojsko Polskie pod dowództwem generała Andersa.  Przebywali ci zesłańcy pod namiotami na dworcu kolejowym 2 tygodnie w straszliwych warunkach i przy 40 stopniowym mrozie. Byli bardzo wychudzeni, brudni i głodni , chodzili w łachmanach, a  za buty służyły im jakieś szmaty lub tylko onuce. Ludzie ci przeżyli wielkie cierpienie i upokorzenie,  a wielu z głodu zimna i wycieńczenia  zmarło na dworcu lub w drodze do Kujbyszewa. Potem wywożono ciała zmarłych furmankami. Wśród tych uciekinierów było bardzo dużo  dzieci i młodzieży. Był to grudzień 1941 r. i styczeń 1942. Później wyjechali na południe do Taszkientu, a potem do Iranu.  Starsza Pani, która to opowiadała trzymała swojego męża z medalami na piersiach za rękę, a mąż tylko zerkał i słuchał czy aby nie powiedziała za dużo.  Widać było, że zna dokładnie historię tamtych czasów z doświadczenia oraz była też nauczycielem akademickim przez 35 lat.  Dzisiaj już minęły czasy stalinowskie i można więcej mówić i pisać. Rosjan w czasie wojny zginęło około 30 mln, łącznie żołnierzy i cywili czyli więcej niż z pozostałych państw uczestniczących w II Wojnie razem wziętych. Niezrozumiałe dla Rosjan jest to  dlaczego nie czci się i nie pamięta o tych bohaterach np. w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii czy USA. Tam nie obchodzą Dnia Zwycięstwa nad faszyzmem.  W Polsce to nawet szowiniści = politycy pozwalają niszczyć i usuwać pomniki poległych żołnierzy radzieckich. To jest hańba dla Polaków. Czym ci zwykli żołnierze zawinili, że walczyli na froncie na terenie Polski. Można winić Stalina i jego politykę, a nie zwykłego żołnierza.  W Rosji nie niszczy się Polskich grobów na żadnym cmentarzu.

Polityka : za co najbardziej Rosjanie lubią Putina?   Odpowiedzi, które usłyszałem:     

           Do niego już przywykliśmy i nie chcemy nowych porządków, Rosję utożsamia Putin, który może nas obronić w razie agresji, ma poparcie ¾  mieszkańców, stopa życiowa wyższa,  przywrócenie pozycji wielkiego mocarstwa, nie musi liczyć się z USA ani NATO, ciężko pracuje dla dobra ojczyzny,  na Krymie poparło Putina  prawie 100% ludzi, lepszego nie było i nie będzie, kąpie się w lodowatej wodzie, jeździ na koniu, ćwiczy zapasy i karate, jest młody i zdolny, nie to co Gorbaczow, który rozwalił super mocarstwo,  nie to co Jelcyn, który był  symbolem pijaństwa w Rosji, „jest Putin to jest Rosja, nie będzie Putina nie będzie Rosji”. To tyle co zapamiętałem. Rozmowa trwała dobrą godzinę.

  Podsumowując. 

Rosja to nie tylko stan i obszar wielkiego Państwa, ale to także stan umysłu jego mieszkańców.  Czasami odnosiłem wrażenie, że Rosjanie wierzą bardziej w Putina, niż Polacy w Papieża.  Nie wypadało mi im przypominać powojenną historię, bo byłoby to bez sensu. Taka jest ich mentalność i musiałem to uszanować.

W Rosji część europejską już zwiedziłem;  wcześniej byłem także w Miednoje, Katyniu, Smoleńsku, Moskwie Twerze, Wielkich Łukach, Ostaszkowie. Jednak jak powiedział weteran z medalami na piersiach, dzięki Putinowi wszędzie doświadczysz od zwykłych i normalnych ludzi życzliwości, uprzejmości  i  grzeczności od Rosjan. I z tym się zgadzam, bo się przekonałem na własnej skórze.

 

 Dalszy etap podróży : jedziemy w kierunku granicy z Kazachstanem.

 Cd.   Samara, Rosja do Uralsk, Kazachstan – Mapy Google


Na drodze bardzo mały ruch, przed dojazdem do granicy zatrzymujemy w małej miejscowości  Aleksiejewski  i robimy ostatnie zakupy, aby wydać ruble i mieć zapas picia i żywności, bo nie wiadomo jak długo będziemy oczekiwać na wjazd do Kazachstanu






Droga do granicy z Kazachstanem. Ostatni odcinek w Rosji.


Widok na przejście graniczne.

Po drugiej stronie granicy widać kolejkę na wjazd do Rosji.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ocalić od zapomnienia

  Wspomnienia mojej mam y Niniejszym chciałem przedstawić wspomnienia i wojenną tułaczkę mojej mamy. Wysiedlenie. W dniu rozpoczęcia...