wtorek, 8 czerwca 2021

Część 1. - Litwa

 

LITWA


Pierwszy etap podróży to;   .  Bytom do Wilno, Litwa – Mapy Google

Ogrodniki – miejsce na „popas” = posiłek, tuż przed przekroczeniem granicy.


Dojazd do Wilna








Wilno – stolica Litwy oraz była stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego w której jest 40 kościołów katolickich, 20 cerkwi, 3 synagogi, 1 kienesa karaimska,  1 cerkiew staroobrzędowców. W Wilnie swą siedzibę miał  Król Polski i Wielki Książę Litewski Władysław Jagiełło. Natomiast król Stefan  Batory założył Uniwersytet nazywany dzisiaj jego imieniem czyli „Batorego”.  Przez Wilno prowadziła również  w XIX wieku historyczna kolej Warszawsko – Petersburska  więc przy dworcu kolejowym jest duży parking na którym można było zaparkować  kampera.  Z dworca kolejowego do centrum miasta jest  blisko bo około 500 m.  W Wilnie mieszka ponad 87 tyś Polaków a całe miasto liczy ponad 530 tyś. 

Najważniejsze zabytki  jakie zwiedziliśmy to;

 

Wilno – Kościół Św. Piotra i Pawła na Antokolu  który ufundował Michał Kazimierz Pac – wielki hetman i magnat litewski w XVII wieku. Wystrój oraz wnętrze kościoła  zdobią piękne sztukaterie oraz ponad 2 tysiące rzeźb stiukowych o tematyce religijnej i historycznej






Zielone Wilno – miejsce na spacer w upalne dni czyli Ogród Bernardynów.  Serce wileńskiej Starówki, położony na rzeką Wilejką.  Cenione  jest wśród mieszkańców  jako oaza spokoju , wypoczynku, rozrywek i relaksu.  Można w nim zobaczyć fontanny, kaskady wodne, różne rośliny wodne, kwiaty, maszyny i narzędzia rolnicze z minionych lat.









Kaplica w Ostrej Bramie nazywanej także Miednickiej.               

Najażniejsze miejsce kultu religijnego i maryjnego nie tylko na Litwie ale także w Polsce. W czasach zaborów Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej miał bardzo istotne znaczenie gdyż jak pisał A Mickiewicz była tu ostoja polskości która oswobodzi Polaków z niewoli cyt. ‘’Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono”. Mickiewicz zawdzięczał Matce Boskiej Ostrobramskiej swoje uzdrowienie. Przed głównym obrazem gromadzą się zawsze rzesze wiernych. Spotkani Polacy mówili, że ślub przed obrazem M. B. Ostrobramskiej kosztuje 1 tyś. Euro ale nie jestem pewien czy to prawda. 







Zaraz obok kaplicy M.B. Ostrobramskiej znajduje się Kościół Św. Teresy. Jest to barokowy kościół z XVII wieku ufundowany przez Stefana Paca i jest połączony z Ostrą Bramą. W tym kościele przechowywana była po śmierci Piłsudskiego urna z jego sercem. Po roku czasu została przeniesiona na cmentarz na Rossie.






Cerkiew Prawosławna Św. Ducha. Klasztor działający nieprzerwanie od 1609 roku. Jest miejscem szczególnym; świętych męczenników wileńskich; Jana, Antoniego i Eustachego.




Cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy  Siedziba parafii należącej do Rosyjskiego Kościoła  Prawosławnego. Cerkiew zbudowana w stylu rusko – bizantyjskim, okna i obrazy na ikonostasie są zakończone ostrym łukiem, wnętrze halowe.




Bazylika archikatedralna Św. Stanisława Biskupa i Św. Władysława.  Miejsce pochówku królów i królowych Polski ; Aleksandra Jagiellończyka, Elżbiety Habsburżanki, Barbary Radziwiłłówny oraz bardzo wielu biskupów, arcybiskupów, książąt.




Ratusz – oraz plac przed ratuszem; siedziba burmistrzów, pełni także funkcje reprezentacyjne, mieści się pośrodku rynku.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ocalić od zapomnienia

  Wspomnienia mojej mam y Niniejszym chciałem przedstawić wspomnienia i wojenną tułaczkę mojej mamy. Wysiedlenie. W dniu rozpoczęcia...